Strona Główna Dane kontaktowe szkoły Dokumenty szkolne 28/11/2020
Nawigacja
Strona Główna
Dane kontaktowe szkoły
Historia szkoły w Zadzimiu
Historia Zadzimia
Struktury szkolne
Dokumenty szkolne
Psycholog szkolny
Pliki do pobrania
Osiągnięcia uczniów
Rekrutacja
Szukaj
Nasze zdjęcia
Publikacje
Ochrona danych osobowych
Ubezpieczenie uczniów
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 206
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: Justyna001
Witamy

Witaj na naszej nowej stronie internetowej.

Jeśli masz jakieś ciekawe propozycje co powinno jeszcze znaleźć się na tej stronie, proszę napisz maila do osoby zarządzającej portalem.

Inicjatywy z okazji Dnia Życzliwości

Nauczanie zdalne nie przeszkodziło uczniom Zespołu w wykazaniu się inicjatywą i aktywnością w Dniu Życzliwości. Inicjatywy były różne - żółty strój podczas lekcji, plakaty, życzliwość w stosunku do potrzebujących oraz wysyp rymowanek oraz wierszy. Poniżej prezentujemy inicjatywy graficzne.Poniżej znajdziecie link do publiacji ucznniów.

Publikacje uczniów z okazji Dnia Życzliwości

dg&AK

Dzień Życzliwości

21 listopada obchodzimy Dzień Życzliwości (World Hello Day). Głównym celem tego dnia jest zachęcanie do czynienia dobra oraz promowanie życzliwości jako najlepszej formy kontaktów międzyludzkich.
Szczególnie w czasie pandemii koronawirusa, kiedy jesteście odseparowani od siebie i nie macie szans na kontakt z wieloma osobami, chcemy Was zachęcić do wspólnej zabawy.
Życzliwość to nie tylko wielkie czyny, ale przede wszystkim drobne gesty, które mają być wyrazem pozytywnych emocji, troski o bliskich i samego siebie.
1. Postarajcie się w tym dniu okazać życzliwość 10 osobom. Życzliwość możecie okazać rodzicom, dziadkom, rodzeństwu, nauczycielom, sąsiadom itd… Zapiszcie na kartce coś miłego, przekażcie pozdrowienia bądź życzenia. Liczymy na Waszą kreatywność. 
2. Jeżeli macie możliwość, załóżcie w tym dniu jakiś żółty element.
3. Uczniów klas klas I-V zachęcamy do wykonania plakatu lub napisania rymowanki promującej życzliwość.
4. Uczniów klas VI-VIII zachęcamy do napisania krótkiego wiersza lub wykonania wspólnego zdjęcia podczas lekcji online (proponujemy 20 listopada). Oczywiście wiersz i zdjęcie muszą nawiązywać do przesłania Dnia Życzliwości.
Wasze prace zostaną opublikowane na szkolnej stronie internetowej oraz na Facebooku.

Opiekunki Samorządu Uczniowskiego
Angelika Krupińska
Dorota Glapska

Pomagamy!
Kochani!

Prosimy o wsparcie zbiórki prowadzonej dla pięcioletniej mieszkanki gminy Pęczniew.
U małej przedszkolanki w dniu 23 października zdiagnozowano nieoperacyjny guz pnia mózgu DIPG.
Rodzina Wiktorii musi uzbierać 600 tysięcy złotych!
Są to środki potrzebne na leczenie dziewczynki w Szwajcarii.
Nie bądź obojętny! Dorzuć się na zrzutce! 
 

 

 

 

 

(Fotografia z archiwum rodzinnego)

Szkolny Konkurs Literacki

Szanowni Rodzice! Drodzy Uczniowie!

 Zespół Szkół w Zadzimiu ogłasza Konkurs Poetycki pod hasłem: „Rok 2020 - Rokiem Leopolda Tyrmanda”. Wystarczy
- napisać jeden wiersz (rymowany lub nierymowany) inspirowany życiem lub twórczością Leopolda Tyrmanda, lub życiem w PRL-u,
lub
- napisać opowiadanie (maksymalnie 1 strona maszynopisu, czcionka 12, New Teams Roman) inspirowane życiem lub twórczością Leopolda Tyrmanda, lub życiem w PRL-u,

lub
przeprowadzić wywiad z osobą, która pamięta czasy PRL-u (w formie pisemnej, może być wzbogacony zdjęciami).

Konkurs odbywa się w trzech kategoriach wiekowych:
I kategoria: uczniowie klas IV- VI
II kategoria: uczniowie klas VII- VIII
III rodzice i starsze rodzeństwo uczące się w szkołach ponadpodstawowych lub pracujące.
Samodzielnie napisane prace (opatrzone imieniem i nazwiskiem, kategorią wiekową i numerem telefonu) należy dostarczyć do 11 grudnia 2020 roku pocztą elektroniczną poprzez Librus do p. Doroty Jaszczak – Kacprzak lub na adres: dorotajaszczakkacprzak@interia.pl

Wszystkich uczniów i ich rodziców zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie.
Na zwycięzców czekają nagrody książkowe.

Nauczyciele Języka polskiego i Geografii

Rok Jana Pawła II i Leopolda Tyrmanda

Rok Jana Pawła II i Leopolda Tyrmanda
Rok 2020, to nie tylko Rok Świętego Jana Pawła II, ale również Leopolda Tyrmanda. 100 lat temu w Wadowicach, 18 maja 1920 roku, przyszedł na świat Karol Wojtyła, a dwa dni wcześniej w Warszawie, 16 maja 1920 roku – Leopold Tyrmand. Jan Paweł II zmarł 15 lat temu, 2 kwietnia 2005 roku, w Watykanie, a Leopold Tyrmand 35 lat temu, 19 marca 1985 roku, w Fort Myers na Florydzie (USA). Gdyby żyli, obaj obchodziliby w tym roku setne urodziny. Aby uczcić ich pamięć Sejm RP ustanowił bieżący rok Rokiem Świętego Jana Pawła II i Rokiem Leopolda Tyrmanda.
Już uczciliśmy
Uczciliśmy już Jana Pawła II. Braliśmy udział w lekcjach poświęconych jego życiu i twórczości zorganizowanych przez Gminną Bibliotekę w Zadzimiu. Pisaliśmy wiersze o papieżu na gminny konkurs. Przygotowaliśmy ścienną gazetkę z nagrodzonymi w konkursie utworami i zdjęciami Jana Pawła II.
Poznajmy Leopolda Tyrmanda
Przyszedł czas na poznanie życia i twórczości Leopolda Tyrmanda, a także czasów, w których przyszło mu żyć – czasów PRL-u. Kim był Leopold Tyrmand? Autorem utworów prozatorskich, np. popularnej powieści kryminalnej o czasach PRL-u, zatytułowanej „Zły”, publicystą, miłośnikiem i popularyzatorem jazzu.
Pokochał zachodnioeuropejską kulturą i muzyką jazzową
Pochodził z żydowskiej rodziny (podobnie jak Jan Brzechwa, Julian Tuwim czy Bolesław Leśmian). Jego ojciec Mieczysław prowadził hurtownię skór. W 1938 roku Leopold ukończył Gimnazjum im. Jana Kreczmara w Warszawie. Następnie przez rok, do wybuchu II wojny światowej, studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Paryżu. Tam po raz pierwszy zetknął się z zachodnioeuropejską kulturą i amerykańską muzyką jazzową. Obie pokochał od razu .
Przygoda z komunizmem
W czasie II wojny światowej na krótko związał się z ideą komunizmu, publikując w czasopismach artykuły polityczno -propagandowe. Jednak gdy zrozumiał swój błąd, nawiązał kontakty z konspiracyjną grupą niepodległościową, za co został aresztowany przez NKWD (komunistyczna policję polityczną) i skazany na 8 lat więzienia. Udało mu się jednak uciec z rozbitego bombami transportu kolejowego. Następnie, korzystając z fałszywych dokumentów, zgłosił się dobrowolnie na roboty do Niemiec.
Ucieczka i aresztowanie
W III Rzeszy pracował jako tłumacz, kelner, robotnik kolejowy i marynarz. Ze statku próbował uciec do Szwecji. Został jednak schwytany i osadzony w obozie koncentracyjnym niedaleko Oslo, gdzie przebywał do końca wojny. Udało mu się przeżyć. Niestety, jego ojciec nie miał tyle szczęścia – zginął w obozie koncentracyjnym w Majdanku. Natomiast jego matka, która przeżyła obóz, wyemigrowała po wojnie do Izraela.
Po wojnie
Po wojnie Leopold Tyrmand pracował w Danii dla Międzynarodowego Czerwonego Krzyża, a w Norwegii jako korespondent i kierownik biura prasowego polskiego poselstwa w Kopenhadze. W 1946 roku powrócił do Warszawy.
W kraju
W Polsce dużo publikował. Z redakcji „Przekroju” usunięto go po napisaniu sprawozdania z turnieju bokserskiego, w którym skrytykował stronniczość radzieckich sędziów.
Odwaga w PRL-u
„(…) gdy wszyscy chodzili umundurowani, autor miał odwagę pokazywać się na ulicy w kolorowych skarpetkach. Wówczas gdy inni wykonywali Plan Sześcioletni i tropili sabotażystów, Tyrmand ośmielał się słuchać jazzu, interesować Zachodem i uwodzić dziewczyny (wyłącznie ładne i dobrze ubrane – żadne tam traktorzystki w zatłuszczonych kombinezonach!). W tak osobliwy i chyba niezbyt męczący sposób bronił wolności jednostki, przypominał o istnieniu różnicy między życiem prywatnym i publicznym, między domem a koszarami, ubraniem a mundurem. Był jednym z pierwszych, którzy udowodnili, że totalitaryzm nie potrafi obejść się bez ekspansji, brzydoty, tandety, kiczu. Złej, przesiąkniętej propagandą literaturze towarzyszy równie zła architektura, marnej sztuce – lichy handel, komunikacja, przemysł.” (Literatura Polska, PIW)
Emigracja
W 1965 roku podróżował po Europie oraz Izraelu, gdzie odwiedził matkę. W 1966 wyjechał do Ameryki, gdzie oprócz działalności literackiej i publicystycznej, miał również epizod akademicki - wykładał na Uniwersytecie Stanowym Nowego Jorku i Uniwersytecie Columbia.
On – o sobie, Regan – o nim
„Mówił, że z urodzenia jest Polakiem, z zamiłowania i więzów kulturowych - Europejczykiem, zaś z wyboru – Amerykaninem.” Po jego śmierci w 1985 roku prezydent Ronald Reagan napisał: "Pozostawił miłośnikom wolności na całym świecie wspaniałe dziedzictwo".
Zachęcamy
W Roku Leopolda Tyrmanda zachęcamy do poszerzania wiedzy o pisarzu, czytania jego dzieł i szukania informacji o czasach PRL-u.

dk

Święto Niepodległości inaczej niż co roku

„I wtedy myśl powstała taka,
By przez szacunek dla przeszłości,

Ten dzień na zawsze dla Polaka
Pozostał Dniem Niepodległości.”

Dnia 10 listopada o godz. 9.00 uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół w Zadzimiu zalogowali się w aplikacji Microsoft Teams, aby uczestniczyć w spotkaniu poświęconym Świętu Niepodległości. Montaż słowno – muzyczny przypominający o czasach zaborów i zrywach niepodległościowych przygotowali dla nich szóstoklasiści pod kierunkiem swoich wychowawczyń. Na czacie zamieścili tekst hymnu i „Roty”, aby wszyscy ( choć przy wyłączonych mikrofonach w trosce o dobry odbiór) mogli śpiewać razem z nimi w swoich domach.

Bohaterski powstaniec

Twych wielkich mężów przykład doskonały,/Twych bohaterów wielbią święte kości.” - Recytowała jedna z uczennic. Warto tutaj przypomnieć sobie powstańca spoczywającego na starym cmentarzu w Zadzimiu. Według przekazu nieżyjącej już pani Kaliny Kowalczewskiej w okolicach Zygier doszło do potyczki powstańców z wojskami rosyjskimi. Rannego w tej bitwie bohaterskiego Polaka potajemnie przywieziono do dworku Jarocińskich (potomków Dąmbskich ) w Zadzimiu. Właściciele pałacu zaopiekowali się nieprzytomnym patriotą, choć mieli świadomość, że mogą przez to stracić majątek a nawet życie. Mimo troskliwej opieki powstaniec zmarł, nie odzyskawszy przytomności. W obawie przed represjami ze strony zaborcy pochowano go w nocy na „starym cmentarzu”. Na drzewie, pod którym spoczął dzielny obrońca polskiej tożsamości powieszono pasyjkę. Był to jedyny znak, że spoczywa tam ciało powstańca. W 1990 roku z inicjatywy sieradzkich działaczy PTTK, głównie pani K. Kowalczewskiej postawiono w tym miejscu skromny nagrobek, który po kilku latach zastąpiono głazem z granitową tablicą z napisem: „Miejsce spoczynku n.n. uczestnika powstania styczniowego rannego w bitwie z wojskami rosyjskimi. Zmarłego we dworze Dąmbskich w 1863 roku”. W 2020 roku podczas renowacji zadzimskiego parku głaz zastąpiono obeliskiem. Zachowano jednak granitową tablicę z napisem. Od wielu lat uczniowie szkoły w Zadzimiu dbają o mogiłę powstańca. W tym roku zaszczyt ten przypadł klasie 7a. 

Poetycko o bohaterach walczących w naszej gminie

O powstańcach styczniowych walczących w Sieradzkiem pamiętał też poeta z Łodzi Tadeusz Giegier. Warto zapoznać się z fragmentem jego wiersza:

„wychodzą z wiru dziejów

spod pokładów ziemi

z pól bitewnych Zadzimia, Poddębic, Poprężnik”.

Nieważne czy stacjonarnie, czy on-line 

Szóstoklasiści pokazali nam, że prawdziwy patriota pamięta o swojej przeszłości szczególnie w trudnych czasach. Chociaż nie mogli zaśpiewać pięknych patriotycznych pieśni i wyrecytować wierszy o naszej przeszłości w budynku szkoły, spotkali się z wszystkimi za pomocą aplikacji, która na co dzień wykorzystywana jest do prowadzenia lekcji. Bowiem nieważne czy stacjonarnie, czy on- line. Każdy Polak powinien pamiętać o swojej historii i szanować narodowych bohaterów.

dk

Spontaniczna rymowanka patriotyczna

Brajan z kl. 7a zainspirowany apelem z okazji Dnia Niepodległości stworzył patriotyczny wierszyk. Zachęcamy do lektury.

11 listopada

cała Polska biało - czerwona

Polacy flagi wieszają

bo niepodległość mają

 

Brajan Słowiński, kl.7a

korekta djk

Podziękowania dla Uczniów i ich Rodziców!

Modlitwa, znicze i kwiaty

„Cóż groby nam powiedzieć mogą?
(…)

Tam zapisane są przodków marzenia,
Wszystkie tęsknoty, bóle i cierpienia.
I słowa trzy, które przez pokolenia szły:
BÓG, HONOR, OJCZYZNA.” 

Dziękujemy wszystkim uczniom i ich rodzicom, którzy mimo trudnej sytuacji epidemiologicznej odpowiedzieli na nasz apel i w listopadzie zadbali o groby tych, którzy oddali życie za ojczyznę lub stali się niewinnymi ofiarami wojny. Na zadzimskim cmentarzu na mogiłach Januszka Flisowskiego(dziesięciolatka ugodzonego artyleryjskim pociskiem we wrześniu 1939 roku), Jana Jagielskiego(żołnierza 31 Pułku Strzelców Kaniowskich w Sieradzu poległego w bitwie o rzekę Wartę), polskich lotników (ppor. obserwatora Tadeusza Sawickiego i kaprala pilota Brunona Ślebody) zestrzelonych przez Niemców w Borkach Prusinowskich pojawiły się świeże wiązanki, zapłonęły znicze. Światełka pamięci (z akcji przeprowadzonej przez Szkolne Koło Wolontariatu) również zapłonęły na wszystkich mogiłach, którymi opiekuje się nasza szkoła, a także przy obelisku w rynku.
Z pewnością niejedna modlitwa za dusze naszych bohaterów dotarła do nieba.

dk

Zaproszenie na apel z okazji Święta Niepodległości

„W historii Polski, tak się składa,
Był kiedyś ponad wiek niewoli;
Jedenastego listopada
Nasz kraj z niewoli się wyzwolił”

Aby uczcić Święto Niepodległości uczniowie klas szóstych pod kierunkiem swoich wychowawczyń przygotowali montaż słowno – muzyczny. Zapraszają wszystkich nauczycieli i uczniów na apel 10.11.2020 roku o godz. 9.00 w aplikacji Microsoft Teams. Proszą o punktualność, powagę oraz niewłączanie mikrofonów i kamerek. Zachęcają do zmiany awatarów na patriotyczne. Gdyby się okazało, że u kogoś nie wyświetla się w kalendarzu apel, prosimy o wiadomość w Librusie do pani Doroty Jaszczak-Kacprzak (koniecznie 09.11.).

Zachęcamy do wywieszania flag 11 listopada!

dk

Święto Niepodległości-11 Listopada

Narodowe Święto Niepodległości–święto państwowe w Polsce obchodzone corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości w 1918, po 123 latach zaborów (1795–1918). Święto zostało ustanowione ustawą z dnia 23 kwietnia 1937, zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945. Przywrócono je ustawą w okresie transformacji systemowej w 1989. Jest dniem wolnym od pracy.

Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Wybór 11 listopada uzasadnić można zakończeniem I wojny światowej (Dzięki zawarciu rozejmu 11 listopada 1918 pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec.). Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. W dwóch dniach, 10 i 11 listopada 1918, naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął kraj.

Wyszukały; Patrycja Florczak, Joanna Chojnacka.

Zmiany w organizacji nauczania

Zgodnie z decyzją władz rządowych od 9 do 29 listopada 2020 roku nauka w klasach I - III szkoły podstawowej będzie odbywać się w systemie zdalnym. Z organizacją pracy zapoznają rodziców i uczniów wychowawcy klas.
Nadal będzie prowadzona edukacja na odległość dla uczniów klas IV-VIII szkoły podstawowej.
Przedszkole pracować będzie w formie stacjonarnej. Przywozy i odwozy dzieci we wszystkich kierunkach - bez zmian.

Ponadto - od 9 listopada szkoły podstawowe mają obowiązek zapewnienia funkcjonowania świetlic szkolnych (zajęć opiekuńczych) dla uczniów klas I-III, których rodzice są bezpośrednio zaangażowani w walkę z pandemią COVID-19.
Rodzice, o których mowa powyżej, mogą skontaktować się z placówką i zgłosić dziecko telefonicznie (tel. 43 678 61 85 lub 504 138 335).
Zachęcam do bieżącego śledzenia informacji udostępnianych na stronie https://www.gov.pl/web/edukacja

 

Dyrektor Zespołu Szkół w Zadzimiu

Pasowanie na czytelnika

6 listopada (piątek) w naszej szkole miało miejsce „Pasowanie na czytelnika” uczniów klasy pierwszej.
Uczniowie zostali zapoznani z działalnością biblioteki szkolnej, poznali zasady zachowania się w wyżej wymienionym miejscu, dowiedzieli się jak należy dbać o książki.
Następnie przystąpiono do pasowania „piórem” wszystkich uczniów klasy pierwszej.
Każdy uczestnik pasowania otrzymał nieodpłatnie wyprawkę czytelniczą w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”, której strategicznym celem jest rozwój czytelnictwa wśród dzieci w różnych grupach wiekowych.
W skład Wyprawki Czytelniczej wchodzą:
- książka „Pierwsze abecadło”,
- broszura informacyjna dla rodziców „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” – jest poradnikiem podpowiadającym, w jaki sposób wspierać dziecko w nauce czytania oraz zbiorem pomysłów na zabawy dla dzieci,
- oraz kreatywny alfabet – plakat z literami do wycinania, który ma wspomóc naukę czytania.
Zapraszam pierwszoklasistów do czytania zarówno samodzielnego, jak i z udziałem najbliższych (czytajmy głośno 20 minut codziennie).
Mam wielką nadzieję, że dzięki Państwa zaangażowaniu i współpracy miłość do książek oraz pasja czytania będą towarzyszyć uczniom na co dzień.

Elżbieta Cichosz

Strona 1 z 5 1 2 3 4 > >>
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 Brasil-Fusion Theme by: IceWasp 660,722 Unikalnych wizyt

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie