Strona Główna Dane kontaktowe szkoły Dokumenty szkolne 22/09/2020
Nawigacja
Strona Główna
Dane kontaktowe szkoły
Historia szkoły w Zadzimiu
Historia Zadzimia
Struktury szkolne
Dokumenty szkolne
Psycholog szkolny
Pliki do pobrania
Osiągnięcia uczniów
Rekrutacja
Szukaj
Nasze zdjęcia
Publikacje
Ochrona danych osobowych
Ubezpieczenie uczniów
Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 206
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: Justyna001
Za spokój dusz żołnierzy i cywilnych ofiar II wojny światowej

W związku z 81 rocznicą wybuchu II wojny światowej, podczas rozpoczęcia roku szkolnego, uczniowie klas VI a i b wraz z wychowawczyniami odwiedzili groby osób spoczywających na naszym cmentarzu: polskich lotników i Jana Jagielskiego, którzy w bardzo młodym wieku oddali życie za ojczyznę, a także Januszka Flisowskiego, który tragiczne zginął w wyniku wybuchu niemieckiego pocisku artyleryjskiego czy Zenona Kliberta – zastrzelonego za posiadanie rzeźnickiego noża.
Szóstoklasiści zapalili na pomnikach znicze i odmówili modlitwę za spokój dusz żołnierzy i cywilnych ofiar II wojny światowej.

Amelia Brzezińska, kl. 6a

 

Zapamiętajmy!

Pod Górami Prusinowskimi 05.09.1939r. został zastrzelony przez Niemców i spłonął polski samolot. Znajdowali się w nim ppor. obserwator Tadeusz Sawicki i kapral pilot Brunon Ślebioda. To oni spoczywają w grobie lotników na zadzimskim cmentarzu.

Jan Jagielski z Zadzimia urodził się w 1915 roku, a poległ 4. września 1939 roku w bitwie o rzekę Wartę. Był żołnierzem 31 Pułku Strzelców Kaniowskich w Sieradzu. Do wojska w obliczu wojny zgłosił się na ochotnika. Nie zaprzestał strzelania do wroga, mimo miażdżącej przewagi Niemców. W chwili śmierci miał zaledwie 24 lata.

Obok Jana Jagielskiego spoczywa trzydziestoczteroletni Zenon Klibert, mieszkaniec Ralewic, zastrzelony przez okupantów za posiadanie noża do uboju zwierząt (co było zakazane).

Dziesięcioletniego Januszka Flisowskiego i jego rodziców wychodzących ze starego cmentarza trafił zabłąkany pocisk artyleryjski. Ciało małego chłopca zostało rozerwane na strzępy. Grób dziesięciolatka znajduję się na cmentarzu w Zadzimiu. Zgodnie ze szkolną tradycją dbają o niego uczniowie naszej szkoły.

Joanna Chojnacka, Nadia Witosławska, kl. 6b

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 Brasil-Fusion Theme by: IceWasp 645,747 Unikalnych wizyt

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie