Strona Główna Dane kontaktowe szkoły Dokumenty szkolne 28/11/2020
Nawigacja
Strona Główna
Dane kontaktowe szkoły
Historia szkoły w Zadzimiu
Historia Zadzimia
Struktury szkolne
Dokumenty szkolne
Psycholog szkolny
Pliki do pobrania
Osiągnięcia uczniów
Rekrutacja
Szukaj
Nasze zdjęcia
Publikacje
Ochrona danych osobowych
Ubezpieczenie uczniów
Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 206
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: Justyna001
Rok 2020 Rokiem Jana Pawła II – Konkurs Poetycki

Szanowni Rodzice! Drodzy Uczniowie!

Gminna Biblioteka Publiczna ogłosiła Konkurs Poetycki pod hasłem: „Rok 2020 Rokiem Świętego Jana Pawła II”. Wystarczy napisać jeden wiersz (rymowany lub nierymowany) inspirowany życiem lub twórczością Wielkiego Papieża Polaka.

Konkurs odbywa się w trzech kategoriach wiekowych:

I 7 – 12 lat – jeden wiersz od 4 do 8 linijek tekstu,

II 13 – 18 lat – jeden wiersz od 8 do 16 wersów,

III dorośli (powyżej 18 lat) – jeden wiersz minimum 16 wersów.

Samodzielnie napisane wiersze (opatrzone imieniem i nazwiskiem, kategorią wiekową i numerem telefonu) należy dostarczyć do 9 października 2020 roku bezpośrednio do Gminnej Biblioteki w Zadzimiu lub drogą elektroniczną na adres; gbpzadzim@op.pl

Wszystkich uczniów i ich rodziców zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie.

Polonistki i Katechetki

Lekturowy lapbook

We wrześniu 2020 roku uczniowie klasy VI b przygotowali lekturowy lapbook do powieści Rafała Kosika „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi”.
Szóstoklasiści zadbali o estetykę prac. Wyeksponowali informacje o miejscu i czasie akcji utworu, o bohaterach i autorze. Umieścili w kieszonkach zaproszenie na spotkanie z Kosikiem, ogłoszenie o kiermaszu jego powieści, a także list do swojej polonistki z wrażeniami po lekturze. Mamy nadzieję, że dzięki temu zapamiętają obowiązkowa pozycję z podstawy programowej.

djk

Lekcje biblioteczne o św. Janie Pawle II

Totus Tuus

Rok 2020 został ustanowiony przez Senat RP Rokiem Świętego Jana Pawła II, dla którego w życiu najważniejsze były takie wartości jak: Bóg, człowiek, miłość, patriotyzm czy prawda. Dlaczego bieżący rok poświecono pamięci papieża Polaka? Ponieważ 18 maja 2020 roku minęła setna rocznica urodzin Karola Wojtyły (Takie nosił imię i nazwisko zanim został zwierzchnikiem chrześcijańskiego Kościoła.).

Program wychowawczo - profilaktyczny

W ramach realizacji założeń programu wychowawczo- profilaktycznego szkoły uczestniczylismy w lekcjach o życiu i twórczości Jana Pawła II organizowanych przez Gminną Bibliotekę w Zadzimiu.
Prowadziły je pani Agnieszka Kiejnich i pani Dorota Błażejewska.
Z postacią Wielkiego Pielgrzyma zapoznali się już uczniowie kl. VI b (15.09.), V (16.09.), VII a, IV a (17.09.) oraz kl. IV b (21.09.). Wszyscy mieli okazję posłuchać głośnego czytania fragmentów książki dla dzieci o Janie Pawle II. W utworze wystąpił pierwszoosobowy narrator – papież- mówiący prosto i z humorem, dlatego przyjemnie się słuchało i zapamiętywało niezwykle łatwo.
Po lekturze uczniowie szukali w wykreślance pojęć związanych z Janem Pawłem II, rozwiązywali krzyżówkę o życiu i twórczości świętego, a siódmoklasiści łączyli daty z wydarzeniami.

Życie i twórczość Karola Wojtyły/Jana Pawła II

Wszyscy już teraz wiedzą, że Karol Wojtyła przyszedł na świat w Wadowicach 18.05.1820 roku. Miał wielu przyjaciół, zarówno Polaków, jak i Żydów. Pisał wiersze, grał w teatrze, jeździł na nartach, pływał kajakiem, grał w piłkę nożną. Szybko stracił trzy bliskie mu osoby: matkę Emilię (jako dziewięciolatek), brata Edmunda, lekarza (jako dwunastolatek), ojca Karola, wojskowego (jako dwudziestojednolatek).
W czasie wojny pracował w kamieniołomach. W 1946 roku przyjął święcenia kapłańskie. W 1958 roku został biskupem, w 1963 – arcybiskupem, a w 1967 – kardynałem. 16 października 1978 roku wybrano go na papieża. 13 maja 1981 roku zostaje postrzelony. Podczas prawie 27 lat pontyfikatu odbył wiele pielgrzymek, by głosić ideę chrześcijańskiej miłości. Całe swoje życie powierzył Maryi, o czym świadczą powtarzane przez niego słowa: „Totus Tuus”.

djk

Międzynarodowy Dzień Kropki
15 września przedszkolaki z grupy II 4/5 latki świętowały wraz z panią psycholog szkolną Justyną Rosiak Międzynarodowy Dzień Kropki. To święto, które od 2008 roku stwarza okazję do budowania pewności siebie, odkrywania talentów i pobudzania wyobraźni dzieci, młodzieży i dorosłych.
Wszystko rozpoczęło się od tego, gdy nieśmiała dziewczynka, dzięki mądrej nauczycielce od plastyki, uwierzyła w siebie i poznała swój talent, inspirując tysiące nauczycieli do działania i celebrowania Dnia Kropki.
Przedszkolaki tego dnia obejrzały bajeczkę, w której opowiedziana została historia małej Vashtii. Następnie wzięły udział w zabawach ruchowych, oczywiście związanych z kropką. Tańczyły z połówkami kolorowych kropek w rytm muzyki, gdy ta milkła- łączyły się w pary tak, by dwie połówki utworzyły pasującą kropkę. Szalały z kropką ruchowo- według zasad starej i uwielbianej przez dzieci zabawy- Znikające kropki. Dowiadywały się co można stworzyć z kropek, malując farbami własne dzieła i rozwijając przy tym swoje inspiracje plastyczne. W tym dniu maluchy odwiedziła także pani dyrektor, która obserwowała radosne pląsy przedszkolaków. 
Na koniec dzieci otrzymały dyplomy za czynny udział w świętowaniu obchodów Dnia Kropki. Wszystkim rodzicom składamy serdeczne podziękowania za elementy kropek w ubraniu dzieci. 

 
AJ
Kontakt ze szkolnym psychologiem

Przedszkolaki bezpieczne na drodze
W minionym tygodniu we wszystkich grupach przedszkolnych zostały przeprowadzone zajęcia praktyczne z najmłodszymi uczestnikami ruchu drogowego. Zajęcia odbyły się w terenie.
Na wstępie dzieciom zostały przedstawione i  przypomniane zasady bezpiecznego przechodzenia przez przejście dla pieszych, a następnie maluchy ubrane w kamizelki odblaskowe wykorzystywały zdobytą wiedzę w praktyce. Dzieci wybrały się także na pobliskie skrzyżowanie, gdzie mogły obserwować ruch drogowy. Po drodze obserwowały poznane znaki drogowe. W trakcie wycieczki dzieci kształtowały właściwe nawyki w zakresie prawidłowego, bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym, a głównie znajomość etapów bezpiecznego przechodzenia przez ulicę. Przedszkolaki wykazały się dobrą znajomością przepisów drogowych i pozytywnie zdały egzamin!
 
AJ

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Uczcili pamięć powstańca

Dnia czwartego września uczniowe klasy 7a pod opieką wychowawczyni odwiedzili grób nieznanego z imienia i nazwiska uczestnika powstania styczniowego. Mogiła bohatera znajduje się w miejscowym parku "Dereniowy Skarb".
Nieznany powstaniec brał udział w bitwie z wojskami rosyjskimi w 1863 r. w okolicach Zygier. Znaleziono go rannego i ukryto w dworze Dąmbskich. Odważni właściciele pałacu troskliwie zaopiekowali się patriotą. Niestety powstaniec nie odzyskał przytomności. Zmarłego, pod osłoną nocy, pochowano na starym cmentarzu w Zadzimiu. Te wiadmości uczniowie mogli przeczytać na tablicy informacyjnej przy pomniku, który podczas rewitalizacji parku, w bieżącym roku, przekształcono w biały filar. Wzmiankę o zmarłym umieszczono na granitowej płycie. Uczniowie zapalili znicze i minutą ciszy uczcili pamięć poległych w powstaniu styczniowym, pamiętając słowa prymasa Stefana Wyszyńskiego: „Naród bez dziejów, bez historii, bez przeszlości, staje się wkrótce narodem bez ziemi, narodem bezdomnym, bez przyszłości.”

Łukasz Woźniak, kl.7a
korekta djk

Za spokój dusz żołnierzy i cywilnych ofiar II wojny światowej

W związku z 81 rocznicą wybuchu II wojny światowej, podczas rozpoczęcia roku szkolnego, uczniowie klas VI a i b wraz z wychowawczyniami odwiedzili groby osób spoczywających na naszym cmentarzu: polskich lotników i Jana Jagielskiego, którzy w bardzo młodym wieku oddali życie za ojczyznę, a także Januszka Flisowskiego, który tragiczne zginął w wyniku wybuchu niemieckiego pocisku artyleryjskiego czy Zenona Kliberta – zastrzelonego za posiadanie rzeźnickiego noża.
Szóstoklasiści zapalili na pomnikach znicze i odmówili modlitwę za spokój dusz żołnierzy i cywilnych ofiar II wojny światowej.

Amelia Brzezińska, kl. 6a

 

Zapamiętajmy!

Pod Górami Prusinowskimi 05.09.1939r. został zastrzelony przez Niemców i spłonął polski samolot. Znajdowali się w nim ppor. obserwator Tadeusz Sawicki i kapral pilot Brunon Ślebioda. To oni spoczywają w grobie lotników na zadzimskim cmentarzu.

Jan Jagielski z Zadzimia urodził się w 1915 roku, a poległ 4. września 1939 roku w bitwie o rzekę Wartę. Był żołnierzem 31 Pułku Strzelców Kaniowskich w Sieradzu. Do wojska w obliczu wojny zgłosił się na ochotnika. Nie zaprzestał strzelania do wroga, mimo miażdżącej przewagi Niemców. W chwili śmierci miał zaledwie 24 lata.

Obok Jana Jagielskiego spoczywa trzydziestoczteroletni Zenon Klibert, mieszkaniec Ralewic, zastrzelony przez okupantów za posiadanie noża do uboju zwierząt (co było zakazane).

Dziesięcioletniego Januszka Flisowskiego i jego rodziców wychodzących ze starego cmentarza trafił zabłąkany pocisk artyleryjski. Ciało małego chłopca zostało rozerwane na strzępy. Grób dziesięciolatka znajduję się na cmentarzu w Zadzimiu. Zgodnie ze szkolną tradycją dbają o niego uczniowie naszej szkoły.

Joanna Chojnacka, Nadia Witosławska, kl. 6b

Pomaga poznać prawdę o przeszłości ojczyzny

Ścienna gazetka ma za zadanie dotrzeć do jak największej liczby uczniów, dlatego umieszczono ją przy głównym wejściu do szkoły. Została wykonana przez szóstoklasistów: Wiktora Andrzejczaka i Jakuba Gruchota. Służy przypomnieniu ważnego wydarzenia historycznego. Mianowicie pierwszego września przypominamy sobie o wybuchu II wojny światowej. W związku z tym na tablicy ukazały się zdjęcia i informacje. Zobaczyliśmy żołnierzy, czołgi i broń. Dorosłych mężczyzn, którzy postanowili oddać życie w walce o wolność narodu. Natomiast informacja oznaczona na czerwono przypomina o tym, że o 04.35 Niemcy zbombardowali Wieluń, a o 04.45 pancernik Schleswig-Holstein rozpoczął ostrzał Westerplatte.
Jednak to nie widok mężczyzn w mundurach i informacje umieszczone na czerwonym tle robią największe wrażenie. To widok małych dzieci, bezbronnych, zagubionych i niewinnych najbardziej zapisuje się w pamięci .
Uświadomiłem sobie, że gazetka ma nie tylko przekazywać suche dane, ale ma sprowokować do myślenia. To właśnie zdjęcia, często przerażające, otwierają nam oczy i pomagają zrozumieć przeszłość.
Uważam, że tworzenie gazetki jest bardzo potrzebne. Bowiem „kartka z kalendarza” pomaga uczniom poznawać prawdę o przeszłości swojej ojczyzny.

Grzegorz Rosiak, kl. 7a

Rok szkolny 2020/21 rozpoczęty!

1 września inaugurowaliśmy rok szkolny 2020/21. W tym roku w związku z pandemią koronawirusa nie odbyło się uroczyste spotkanie na sali gimnastycznej.
89 przedszkolaków oraz 204 uczniów szkoły podstawowej spotkało się ze swymi wychowawcami w klasach, by poznać zasady funkcjonowania placówki w dobie zagrożenia zarażeniem Covid-19.
Mimo wszelkich obostrzeń- częstej dezynfekcji rąk, reorganizacji przerw oraz posiłków, zmian w rozlokowaniu uczniów, humory nam dopisują. Uczniowie i nauczyciele z radością spotkali się po okresie kwarantanny oraz wakacji i z zapałem zabrali się do pracy!

Naszym uczniom w nowym roku szkolnym życzymy jak najlepszych wyników w nauce oraz zdrowia, zdrowia i jeszcze raz zdrowia!

dg

OSE w Zespole Szkół w Zadzimiu

Strona 4 z 5 < 1 2 3 4 5 >
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 Brasil-Fusion Theme by: IceWasp 660,757 Unikalnych wizyt

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie