Lekcje w muzeum
Dodane przez zszadzim dnia Czerwiec 13 2018 17:00:00

13 czerwca uczniowie Zespołu wędrowali między naszą placówką a centrum Zadzimia. Wszystko za sprawą uprzejmości Stowarzyszenia Przyjaciół Zadzimia, które otworzyło przed nami drzwi swego miniaturowego muzeum. Po Izbie Regionalnej oprowadzali nas prezes stowarzyszenia - pani Jadwiga Lewandowska oraz pan Zbigniew Magdziak.
Nawet najmłodsi uczniowie doskonale odgadli, że w zadzimskim muzeum zgromadzono sprzęty użytku codziennego pochodzące z czasów PRL. Wielu z uczniów potrafiło odnaleźć sprzęty znane im z domów dziadków, dla większości była to jednak wizyta w świecie dla nich nieznanym.
Co to były za czasy! Pralka nie wytwarzałą eco bubbles, miała na imię Frania i sama nie potrafiła odwirować wody. Żelazka miały duszę i były tak ciężkie, że nie trzeba było kupować hantli, by zadbać o muskulaturę ciała. Chleb wypiekało się w domu, do prac polowych wykorzystywało się dość prymitywne narzędzia, a mimo to ludzie mieli czas na spotkania i rozmowę. Przed domami stały ławeczki, na których dyskutowano, plotkowano i śmiano się.
Celem Stowarzyszenie Przyjaciół Zadzimia jest ocalenie od zapomnienia klimatu dawnej wsi. Dzięki tej inicjatywie kolejne pokolenia będą miały szansę zobaczyć przetak, dziabkę, lampę naftową itp.
Jeżeli ktoś z Państwa posiada skarby na strychu, które chciałby przekazać stowarzyszeniu, gorąco zachęcamy. W muzeum wciąż brakuje kierzynki, czyli maselnicy, metalowego nocnika oraz strojów pochodzących z lat pięćdziesiątych lub sześćdziesiątych.
Nasi uczniowie bawili się w izbie doskonale. Na pewno tam wrócimy.

dg