Film inspirowany książką
Dodane przez zszadzim dnia Październik 01 2018 08:00:00

21 września ósmoklasiści oraz ich młodsi koledzy z kl. VII b udali się pod opieką p. Danieli Wojtyry,
p. Magdaleny Jarczewskiej, p. Sławomira Kobielskiego i p. Doroty Jaszczak-Kacprzak na film „Dywizjon 303”, który wyreżyserował Denis Delić zainspirowany książką Arkadego Fiedlera.
Utwór literacki został po raz pierwszy wydany w 1942 roku w Anglii, a rok później w Polsce w podziemnej drukarni. „W owym dla terroryzowanych Polaków szczególnie groźnym roku 1943 ta właśnie książka odegrała wyjątkowo ważną rolę jako ożywczy zastrzyk otuchy.” Dzięki pokonaniu Niemców w bitwie o Anglię podbite narody przekonały się, że hitlerowskiego najeźdźcę można zniszczyć.
Dywizjon 303 (Eskadra Kościuszkowska) stacjonujący w Northolt pod Londynem włączył się do bitwy w decydującym momencie i walczył 43 dni (30.08.-11.10.1940r.). Polska załoga strąciła 93 niemieckie samoloty, tracąc tylko pięciu myśliwców. W filmie wyeksponowano postać jednego z pilotów - Jana Zumbacha- przystojnego, nieustraszonego patrioty, który nie potrafi się oprzeć wdziękom kobiet. Dość dobrze zarysowana jest również sylwetka polskiego dowódcy – Witolda Urbanowicza oraz dzielnego Czecha Frantiszka.
Widowiskowe walki powietrzne trzymają widza w napięciu i budzą zainteresowanie szczególnie męskiej części publiczności, natomiast dziewczęta z upodobaniem wodzą wzrokiem za myśliwcami w mundurach i podziwiają ich za to, że sumiennie spełniali swój obowiązek.
Po filmie uczniowie Szkoły Podstawowej w Zadzimiu udali się do kręgielni, gdzie przez godzinę próbowali zasłużyć na tytuł „Króla Kul”.
Po uczcie duchowej i sportowej rywalizacji przyszedł czas na posiłek. W końcu pełni wrażeń i dumni ze swoich rodaków uczniowie wrócili do domów.

dk