Edukacyjna wycieczka do stolicy
Dodane przez zszadzim dnia Grudzień 09 2018 15:00:00

8 grudnia uczniowie klas trzecich gimnazjum, klasy VIIIa oraz nieliczni szóstoklasiści uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Warszawy. 
Celem wycieczki było poznanie powstańczych losów stolicy. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Starego Miasta, gdzie na każdym kroku można natknąć się na wzmianki o znajdujących się tam podczas powstania barykadach. Szlak spaceru wiódł przez najważniejsze zabytki Krakowskiego Przedmieścia oraz Rynku Starego Miasta aż do pomników upamiętniających powstanie roku 1944, czyli do Pomnika Małego Powstańca oraz Pomnika Powstania Warszawskiego. Spacer po stolicy zakończył się wizytą na Placu Niepodległości, gdzie uczestnicy wycieczki byli świadkami zmiany warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. 
Kolejnym punktem wyjazdu było zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego. Tu pod wodzą przewodnika uczniowie dowiedzieli się o powodach, które zadecydowały o wybuchu powstania oraz atmosferze towarzyszącej pierwszym dniom sierpnia. Zainteresowani uczniowie gromadzili 63 kartki z kalendarza roku 44, na których opisano najważniejsze w danym dniu wydarzenia z frontu powstańczego.
Muzeum Powstania Warszawskiego jest nowoczesnym obiektem, w którym wręcz należy dotykać eksponatów i doświadczać. I tak uczniowie weszli do kanałów, by w ciemności przemierzyć krótki odcinek i poczuć grozę sytuacji, mierzyli z broni i usiedli za kierownicą niemieckiego motocykla. 
Zwiedzający zawitali też w znajdującym się na terenie muzeum kinie, gdzie obejrzeli w 3D film "Miasto ruin". Widok zburzonej stolicy, zarejestrowany z przelatującego nad Warszawą liberatora, był dla wszystkich przygnębiający. Sama wizyta w muuzeum była jednak niezwykle pouczająca.
W Zespole widać już pierwsze efekty wycieczki do Warwawy- uczennice klasy VIIIa wykonały gazetkę na temat powstania warszawskiego. 
Opiekunkami podczas wyjazdu były panie: Beata Michalska, Magdalena Jarczewska, Renata Micewska-Mielnik, Dorota Glapska.


dg