Finał projektu "Człowiek jest ludzki w ludzkich warunkach"
Dodane przez zszadzim dnia Czerwiec 07 2019 17:00:00

6 czerwca w naszej placówce odbył się finał projektu realizowanego w kooperacji z Gminną Biblioteką Publiczną w Zadzimiu "Człowiek jest ludzki w ludzkich warunkach - życie i twórczość Gustawa Herlinga-Grudzińskiego".
Przedstawiciele lokalnych władz na czele z Panem wójtem Krzysztofem Woźniakiem, ksiądz proboszcz, nauczyciele, mieszkańcy Zadzimia i okolic oraz rodzice naszych uczniów przybyli, by obejrzeć spektakl przygotowany pod okiem aktora Teatru Powszechnego w Łodzi- Pana Andrzeja Jakubasa.
W sztuce, do której scenariusz stworzyły Panie Dorota Jaszczak-Kacprzak, Katarzyna Patora oraz Dorota Glapska, przenikały się dwa światy- pokój uczennicy Kasi przygotowującej się do spektaklu o Grudzińskim oraz tytułowy "Inny świat"- gułag w Jercewie.
Na scenie oprócz uczniów Zespołu Szkół w Zadzimiu mogliśmy podziwiać uczennice Szkoły Podstawowej w Zygrach.
Nasza sztuka potoczyła się w takt turkotu pociągu wiozącego skazańców na odległą Syberię. Widzowie na przykładzie doświadczeń Gustawa Herlinga-Grudzińskiego mogli przypomnieć sobie historie ofiar II wojny światowej, którzy byli zmuszani to katorżniczej pracy w łagrach, często z paradoksalnych powodów, jak choćby nazwisko, które w przypadku bohatera naszej sztuki zostało skojarzone z Gerlingiem- marszałkiem lotnictwa niemieckiego.
Przedstawieniu towarzyszyło wiele emocji. Aktorzy musieli zmierzyć się z trudnym tematem- smutkiem, bólem, zdradą, jakie towarzyszyły obozowemu życiu. Fakt, że emocje udzieliły się widzom, jest dla nas najlepszą recenzją sztuki. Na widowni popłynęła niejedna łza.
Serdecznie dziękujemy młodym aktorom za zaangażowanie, ogrom pracy oraz mobilizację w dniu spektaklu.
Swe podziękowania kierujemy również do Pana Andrzeja Jakubasa, który udzielił nam wielu cennych wskazówek oraz wykreował wizję dwóch światów w naszym przedstawieniu.


dg

 Więcej zdjęć kryje poniższy link.

Projekt "Człowiek jest ludzki w ludzkich warunkach - życie i twórczość Gustawa Herlinga-Grudzińskiego"