„Przebudź się, jesteś wolny!”
Dodane przez zszadzim dnia 10.11.2019

„Przebudź się, jesteś wolny!” - to motto montażu słowno-muzycznego przygotowanego przez uczniów kl. VI a i VI c i V b z okazji Święta Niepodległości pod kierunkiem p. Katarzyny Patory, p. Doroty Jaszczak-Kacprzak i p. Andrzeja Czechowicza.
Na początku na scenie pojawił się uczeń (Witek Łuczak), który miał problem z napisaniem prac o niepodległości z języka polskiego i historii. Z pomocą przyszła mu koleżanka (Julia Czyż). Zaprowadziła go do swojej babci (Maja Jońska) doskonale znającej dzieje Polski, a nawet kochającej się niegdyś w jednym ułanie.
W tajemniczy sposób uczeń przeniósł się do XVIII wieku (o czym informuje tablica wniesiona przez Natalię Sołtysiak). Zobaczył, jak trzy sępy: Rosja, Prusy i Austria (Marysia Gortat, Łukasz Woźniak, Maciek Ośkiewicz) krążą nad Polską (Julia Szperling), a rodzic (Kacper Kozłowski), nauczyciel (Daniel Michalak) i ksiądz (Łukasz Bubiński) rozmawiają o trudnej sytuacji w kraju. Najnowsze informacje docierają do nich dzięki gazeciarzowi (Jakub Dębski). Z czasem widzowie przenoszą się do XIX i XX wieku. W 1914 roku słuchają odezwy Józefa Piłsudskiego (Kamil Medyński) do żołnierzy (Grzegorz Rosiak). Między scenkami pojawiają się: poezja patriotyczna (Paulina Cepowska, Ola Kuchciak) i pieśni legionowe (Zuzanna Wojtucka, Klaudia Fraszczyńska, Wiktor Andrzejczak, Oliwia Wiąz, Aneta Tomaszewska, Julia Czyż, Ola Kuchciak, Krystian Tomaszewski, Łukasz Bubiński). Wszystko w całość łączą konferansjerzy (Wiktoria Krawczyk, Krystian Tomaszewski, Przemek Piotrowski).
Dziękujemy wszystkim aktorom, recytatorom, chórzystom,  ósmoklasistom (Wiktoria Rosiak, Kinga Sobolewska, Mateusz Chmielecki), którzy dodali uroczystości powagi poprzez wprowadzenie flagi państwowej, paniom Edycie Stępińskiej i Annie Grzegorzewskiej oraz panu Mirosławowi Stępińskiemu za pomoc w przygotowaniu dekoracji, paniom Wioletcie Medyńskiej i Dorocie Glapskiej za pomoc w skompletowaniu kostiumów i rekwizytów, panu Sławomirowi Kobielskiemu za przygotowanie flagi państwowej.
Mamy nadzieję, że lekcja historii pozostanie w pamięci widzów, a motto przedstawienia będzie mobilizowało do działania na rzecz ojczyzny.


dk