Pomaga poznać prawdę o przeszłości ojczyzny
Dodane przez zszadzim dnia 07.09.2020

Ścienna gazetka ma za zadanie dotrzeć do jak największej liczby uczniów, dlatego umieszczono ją przy głównym wejściu do szkoły. Została wykonana przez szóstoklasistów: Wiktora Andrzejczaka i Jakuba Gruchota. Służy przypomnieniu ważnego wydarzenia historycznego. Mianowicie pierwszego września przypominamy sobie o wybuchu II wojny światowej. W związku z tym na tablicy ukazały się zdjęcia i informacje. Zobaczyliśmy żołnierzy, czołgi i broń. Dorosłych mężczyzn, którzy postanowili oddać życie w walce o wolność narodu. Natomiast informacja oznaczona na czerwono przypomina o tym, że o 04.35 Niemcy zbombardowali Wieluń, a o 04.45 pancernik Schleswig-Holstein rozpoczął ostrzał Westerplatte.
Jednak to nie widok mężczyzn w mundurach i informacje umieszczone na czerwonym tle robią największe wrażenie. To widok małych dzieci, bezbronnych, zagubionych i niewinnych najbardziej zapisuje się w pamięci .
Uświadomiłem sobie, że gazetka ma nie tylko przekazywać suche dane, ale ma sprowokować do myślenia. To właśnie zdjęcia, często przerażające, otwierają nam oczy i pomagają zrozumieć przeszłość.
Uważam, że tworzenie gazetki jest bardzo potrzebne. Bowiem „kartka z kalendarza” pomaga uczniom poznawać prawdę o przeszłości swojej ojczyzny.

Grzegorz Rosiak, kl. 7a