Za spokój dusz żołnierzy i cywilnych ofiar II wojny światowej
Dodane przez zszadzim dnia 07.09.2020

W związku z 81 rocznicą wybuchu II wojny światowej, podczas rozpoczęcia roku szkolnego, uczniowie klas VI a i b wraz z wychowawczyniami odwiedzili groby osób spoczywających na naszym cmentarzu: polskich lotników i Jana Jagielskiego, którzy w bardzo młodym wieku oddali życie za ojczyznę, a także Januszka Flisowskiego, który tragiczne zginął w wyniku wybuchu niemieckiego pocisku artyleryjskiego czy Zenona Kliberta – zastrzelonego za posiadanie rzeźnickiego noża.
Szóstoklasiści zapalili na pomnikach znicze i odmówili modlitwę za spokój dusz żołnierzy i cywilnych ofiar II wojny światowej.

Amelia Brzezińska, kl. 6a

 

Zapamiętajmy!

Pod Górami Prusinowskimi 05.09.1939r. został zastrzelony przez Niemców i spłonął polski samolot. Znajdowali się w nim ppor. obserwator Tadeusz Sawicki i kapral pilot Brunon Ślebioda. To oni spoczywają w grobie lotników na zadzimskim cmentarzu.

Jan Jagielski z Zadzimia urodził się w 1915 roku, a poległ 4. września 1939 roku w bitwie o rzekę Wartę. Był żołnierzem 31 Pułku Strzelców Kaniowskich w Sieradzu. Do wojska w obliczu wojny zgłosił się na ochotnika. Nie zaprzestał strzelania do wroga, mimo miażdżącej przewagi Niemców. W chwili śmierci miał zaledwie 24 lata.

Obok Jana Jagielskiego spoczywa trzydziestoczteroletni Zenon Klibert, mieszkaniec Ralewic, zastrzelony przez okupantów za posiadanie noża do uboju zwierząt (co było zakazane).

Dziesięcioletniego Januszka Flisowskiego i jego rodziców wychodzących ze starego cmentarza trafił zabłąkany pocisk artyleryjski. Ciało małego chłopca zostało rozerwane na strzępy. Grób dziesięciolatka znajduję się na cmentarzu w Zadzimiu. Zgodnie ze szkolną tradycją dbają o niego uczniowie naszej szkoły.

Joanna Chojnacka, Nadia Witosławska, kl. 6b