Rok Jana Pawła II i Leopolda Tyrmanda
Dodane przez zszadzim dnia 15.11.2020

Rok Jana Pawła II i Leopolda Tyrmanda
Rok 2020, to nie tylko Rok Świętego Jana Pawła II, ale również Leopolda Tyrmanda. 100 lat temu w Wadowicach, 18 maja 1920 roku, przyszedł na świat Karol Wojtyła, a dwa dni wcześniej w Warszawie, 16 maja 1920 roku – Leopold Tyrmand. Jan Paweł II zmarł 15 lat temu, 2 kwietnia 2005 roku, w Watykanie, a Leopold Tyrmand 35 lat temu, 19 marca 1985 roku, w Fort Myers na Florydzie (USA). Gdyby żyli, obaj obchodziliby w tym roku setne urodziny. Aby uczcić ich pamięć Sejm RP ustanowił bieżący rok Rokiem Świętego Jana Pawła II i Rokiem Leopolda Tyrmanda.
Już uczciliśmy
Uczciliśmy już Jana Pawła II. Braliśmy udział w lekcjach poświęconych jego życiu i twórczości zorganizowanych przez Gminną Bibliotekę w Zadzimiu. Pisaliśmy wiersze o papieżu na gminny konkurs. Przygotowaliśmy ścienną gazetkę z nagrodzonymi w konkursie utworami i zdjęciami Jana Pawła II.
Poznajmy Leopolda Tyrmanda
Przyszedł czas na poznanie życia i twórczości Leopolda Tyrmanda, a także czasów, w których przyszło mu żyć – czasów PRL-u. Kim był Leopold Tyrmand? Autorem utworów prozatorskich, np. popularnej powieści kryminalnej o czasach PRL-u, zatytułowanej „Zły”, publicystą, miłośnikiem i popularyzatorem jazzu.
Pokochał zachodnioeuropejską kulturą i muzyką jazzową
Pochodził z żydowskiej rodziny (podobnie jak Jan Brzechwa, Julian Tuwim czy Bolesław Leśmian). Jego ojciec Mieczysław prowadził hurtownię skór. W 1938 roku Leopold ukończył Gimnazjum im. Jana Kreczmara w Warszawie. Następnie przez rok, do wybuchu II wojny światowej, studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Paryżu. Tam po raz pierwszy zetknął się z zachodnioeuropejską kulturą i amerykańską muzyką jazzową. Obie pokochał od razu .
Przygoda z komunizmem
W czasie II wojny światowej na krótko związał się z ideą komunizmu, publikując w czasopismach artykuły polityczno -propagandowe. Jednak gdy zrozumiał swój błąd, nawiązał kontakty z konspiracyjną grupą niepodległościową, za co został aresztowany przez NKWD (komunistyczna policję polityczną) i skazany na 8 lat więzienia. Udało mu się jednak uciec z rozbitego bombami transportu kolejowego. Następnie, korzystając z fałszywych dokumentów, zgłosił się dobrowolnie na roboty do Niemiec.
Ucieczka i aresztowanie
W III Rzeszy pracował jako tłumacz, kelner, robotnik kolejowy i marynarz. Ze statku próbował uciec do Szwecji. Został jednak schwytany i osadzony w obozie koncentracyjnym niedaleko Oslo, gdzie przebywał do końca wojny. Udało mu się przeżyć. Niestety, jego ojciec nie miał tyle szczęścia – zginął w obozie koncentracyjnym w Majdanku. Natomiast jego matka, która przeżyła obóz, wyemigrowała po wojnie do Izraela.
Po wojnie
Po wojnie Leopold Tyrmand pracował w Danii dla Międzynarodowego Czerwonego Krzyża, a w Norwegii jako korespondent i kierownik biura prasowego polskiego poselstwa w Kopenhadze. W 1946 roku powrócił do Warszawy.
W kraju
W Polsce dużo publikował. Z redakcji „Przekroju” usunięto go po napisaniu sprawozdania z turnieju bokserskiego, w którym skrytykował stronniczość radzieckich sędziów.
Odwaga w PRL-u
„(…) gdy wszyscy chodzili umundurowani, autor miał odwagę pokazywać się na ulicy w kolorowych skarpetkach. Wówczas gdy inni wykonywali Plan Sześcioletni i tropili sabotażystów, Tyrmand ośmielał się słuchać jazzu, interesować Zachodem i uwodzić dziewczyny (wyłącznie ładne i dobrze ubrane – żadne tam traktorzystki w zatłuszczonych kombinezonach!). W tak osobliwy i chyba niezbyt męczący sposób bronił wolności jednostki, przypominał o istnieniu różnicy między życiem prywatnym i publicznym, między domem a koszarami, ubraniem a mundurem. Był jednym z pierwszych, którzy udowodnili, że totalitaryzm nie potrafi obejść się bez ekspansji, brzydoty, tandety, kiczu. Złej, przesiąkniętej propagandą literaturze towarzyszy równie zła architektura, marnej sztuce – lichy handel, komunikacja, przemysł.” (Literatura Polska, PIW)
Emigracja
W 1965 roku podróżował po Europie oraz Izraelu, gdzie odwiedził matkę. W 1966 wyjechał do Ameryki, gdzie oprócz działalności literackiej i publicystycznej, miał również epizod akademicki - wykładał na Uniwersytecie Stanowym Nowego Jorku i Uniwersytecie Columbia.
On – o sobie, Regan – o nim
„Mówił, że z urodzenia jest Polakiem, z zamiłowania i więzów kulturowych - Europejczykiem, zaś z wyboru – Amerykaninem.” Po jego śmierci w 1985 roku prezydent Ronald Reagan napisał: "Pozostawił miłośnikom wolności na całym świecie wspaniałe dziedzictwo".
Zachęcamy
W Roku Leopolda Tyrmanda zachęcamy do poszerzania wiedzy o pisarzu, czytania jego dzieł i szukania informacji o czasach PRL-u.

dk