Strona Główna Dane kontaktowe szkoły Dokumenty szkolne 13/05/2021
Nawigacja
Strona Główna
Dane kontaktowe szkoły
Historia szkoły w Zadzimiu
Historia Zadzimia
Struktury szkolne
Dokumenty szkolne
Psycholog szkolny
Pliki do pobrania
Osiągnięcia uczniów
Rekrutacja
Szukaj
Nasze zdjęcia
Publikacje
Ochrona danych osobowych
Ubezpieczenie uczniów
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 207
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: Angela11401
Kontakt z psychologiem

Święty od prezentów

Dlaczego Mikołaj przynosi prezenty? 
W IV wieku w Myrze (obecnie Demre w Turcji) żył biskup Mikołaj, który odziedziczył majątek po rodzicach. Człowiek ten bardzo chętnie dzielił się z potrzebującymi. Pewnej nocy zakradł się do domu ubogiej rodziny i zostawił w sakiewce pieniądze na posag dla dwóch panien na wydaniu.

List do Mikołaja
Dzisiaj Święty Mikołaj wraz ze swoimi pomocnikami mieszka w Laponii w dużym, czerwonym domu. Jeśli chcecie, możecie wysłać do niego list z listą swoich wymarzonych prezentów na adres: Santa Claus’Office FIN- 96930 Napapiiri Rovaniemi Finland.

Obdarowujemy w mikołajki
A już 6 grudnia, czyli w niedzielę są mikołajki. Spróbujcie w ten dzień obdarować swoich bliskich. Warto dla nich własnoręcznie wykonać kartkę z życzeniami czy świąteczną ozdobę. Tutaj możecie wykazać się kreatywnością. Pamiętajcie też o swoich koleżankach i kolegach. Wyślijcie im życzenia za pomocą SMS-a czy e-maila.

dk 

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

Kliknij poniższy link.

https://youtu.be/bv9amRf5d1w

 

Andrzejki w przedszkolu
"Hokus-pokus, czary-mary czyś ty młody, czyś ty stary, siadaj tutaj pośród nas już na wróżbę nadszedł czas.
Tym oto magicznym zaklęciem przedszkolaki rozpoczęły w piątek zabawę  andrzejkową. Każda z grup w sposób wyjątkowy przygotowała się do tego magicznego dnia. Tajemnicze dekoracje sal, panie przebrane za wróżki sprawiły, że przedszkolaki przeniosły się w krainę czarów i wróżb.
W tym dniu dzieci poznały tradycje i zwyczaje andrzejkowe, a następnie znalazły się w świecie wróżb i magii. Aby wróżby się spełniły, dzieci wrzucały monetę do wody. Swoją przyszłość odkrywały losując obrazki, które przepowiadały kim zostaną w przyszłości, jakie życie ich czeka. Brały udział w rozwiązywaniu andrzejkowych zadań i zagadek. Przyszłość przepowiadana była na wiele sposobów: magiczne liczby, wędrówka butów, kolorowe klucze i oczywiście przelewanie wosku przez klucz.
Czas pomiędzy wróżbami urozmaicały przedszkolakom zabawy i konkurencje taneczne przy muzyce. Nie obyło się też bez słodkiego poczęstunku, tym razem były to naleśniki. Czy wróżby się spełnią?  Przyszłość pokaże, najmłodsi wiedzą, że należy traktować je z lekkim oka przymrużeniem. Pewne jest to, że przyniosły one przedszkolakom wiele radości i były okazją do dobrej zabawy.
 
 
AJ
 
Andrzejkowe zwyczaje

„W dniu Św. Andrzeja

Sprawdź, jaka w miłości nadzieja...

Czy ten, o którym marzysz skrycie,

To ten jedyny na całe życie?”

 Koniec listopada stał się doskonałą okazją, aby w ramach realizacji programu wychowawczo-profilaktycznego na kółku polonistycznym, zajęciach z wychowawcą czy języku polskim przypomnieć andrzejkowe zwyczaje. Andrzejki to wieczór wróżb poświęconych miłości i małżeństwu. Kiedyś kawalerowie poznawali swoją przyszłość w katarzynki (24 listopada, w wigilię św. Katarzyny), a panny dowiadywały się, która pierwsza wyjdzie za mąż w andrzejki (29 listopada, w wigilię św. Andrzeja). Dziś młodzi ludzie obu płci już dość rzadko spotykają się w andrzejki, by za pomocą wróżb poznać przyszłą małżonkę czy przyszłego małżonka.
Ciekawe, czego dowiedzieli się nasi uczniowie, którzy w domowym zaciszu zorganizowali wieczór wróżb.

dk

Miś na smutki i radości, Miś gdy coś cię bardzo złości...

25 listopada przedszkolaki z grupy I- 3,4 latki  i II- 4,5 latki uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Tego dnia wyjątkowo każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym przyjacielem misiem. Każdy z nich był piękny i wyjątkowy. Uroczysty dzień rozpoczął się od przedstawienia swoich pluszowych przyjaciół. Dzieci poznały historię święta, wspólnie recytowały wiersze o misiach, bawiły się przy piosenkach o misiach, brały udział w zabawach ruchowych i tańcach ze swoimi pluszowymi maskotkami. Każdy przedszkolak własnoręcznie wykonał papierowego misia, z którym wrócił do domu. Maluchy także z wielką radością fotografowały się z Kubusiem Puchatkiem w przedszkolnej fotobudce. Ten dzień w przedszkolu pełen był uśmiechu i zabawy. Najwięcej chyba radości sprawił dzieciom sam fakt zaprezentowania swojego misia rówieśnikom oraz możliwość zabawy nim. Mamy nadzieję, że to  misiowe przyjęcie na długo pozostanie w pamięci najmłodszych.
 

AJ

Inicjatywy z okazji Dnia Życzliwości

Nauczanie zdalne nie przeszkodziło uczniom Zespołu w wykazaniu się inicjatywą i aktywnością w Dniu Życzliwości. Inicjatywy były różne - żółty strój podczas lekcji, plakaty, życzliwość w stosunku do potrzebujących oraz wysyp rymowanek oraz wierszy. Poniżej prezentujemy inicjatywy graficzne.Poniżej znajdziecie link do publiacji ucznniów.

Publikacje uczniów z okazji Dnia Życzliwości

dg&AK

Dzień Życzliwości

21 listopada obchodzimy Dzień Życzliwości (World Hello Day). Głównym celem tego dnia jest zachęcanie do czynienia dobra oraz promowanie życzliwości jako najlepszej formy kontaktów międzyludzkich.
Szczególnie w czasie pandemii koronawirusa, kiedy jesteście odseparowani od siebie i nie macie szans na kontakt z wieloma osobami, chcemy Was zachęcić do wspólnej zabawy.
Życzliwość to nie tylko wielkie czyny, ale przede wszystkim drobne gesty, które mają być wyrazem pozytywnych emocji, troski o bliskich i samego siebie.
1. Postarajcie się w tym dniu okazać życzliwość 10 osobom. Życzliwość możecie okazać rodzicom, dziadkom, rodzeństwu, nauczycielom, sąsiadom itd… Zapiszcie na kartce coś miłego, przekażcie pozdrowienia bądź życzenia. Liczymy na Waszą kreatywność. 
2. Jeżeli macie możliwość, załóżcie w tym dniu jakiś żółty element.
3. Uczniów klas klas I-V zachęcamy do wykonania plakatu lub napisania rymowanki promującej życzliwość.
4. Uczniów klas VI-VIII zachęcamy do napisania krótkiego wiersza lub wykonania wspólnego zdjęcia podczas lekcji online (proponujemy 20 listopada). Oczywiście wiersz i zdjęcie muszą nawiązywać do przesłania Dnia Życzliwości.
Wasze prace zostaną opublikowane na szkolnej stronie internetowej oraz na Facebooku.

Opiekunki Samorządu Uczniowskiego
Angelika Krupińska
Dorota Glapska

Pomagamy!
Kochani!

Prosimy o wsparcie zbiórki prowadzonej dla pięcioletniej mieszkanki gminy Pęczniew.
U małej przedszkolanki w dniu 23 października zdiagnozowano nieoperacyjny guz pnia mózgu DIPG.
Rodzina Wiktorii musi uzbierać 600 tysięcy złotych!
Są to środki potrzebne na leczenie dziewczynki w Szwajcarii.
Nie bądź obojętny! Dorzuć się na zrzutce! 
 

 

 

 

 

(Fotografia z archiwum rodzinnego)

Rok Jana Pawła II i Leopolda Tyrmanda

Rok Jana Pawła II i Leopolda Tyrmanda
Rok 2020, to nie tylko Rok Świętego Jana Pawła II, ale również Leopolda Tyrmanda. 100 lat temu w Wadowicach, 18 maja 1920 roku, przyszedł na świat Karol Wojtyła, a dwa dni wcześniej w Warszawie, 16 maja 1920 roku – Leopold Tyrmand. Jan Paweł II zmarł 15 lat temu, 2 kwietnia 2005 roku, w Watykanie, a Leopold Tyrmand 35 lat temu, 19 marca 1985 roku, w Fort Myers na Florydzie (USA). Gdyby żyli, obaj obchodziliby w tym roku setne urodziny. Aby uczcić ich pamięć Sejm RP ustanowił bieżący rok Rokiem Świętego Jana Pawła II i Rokiem Leopolda Tyrmanda.
Już uczciliśmy
Uczciliśmy już Jana Pawła II. Braliśmy udział w lekcjach poświęconych jego życiu i twórczości zorganizowanych przez Gminną Bibliotekę w Zadzimiu. Pisaliśmy wiersze o papieżu na gminny konkurs. Przygotowaliśmy ścienną gazetkę z nagrodzonymi w konkursie utworami i zdjęciami Jana Pawła II.
Poznajmy Leopolda Tyrmanda
Przyszedł czas na poznanie życia i twórczości Leopolda Tyrmanda, a także czasów, w których przyszło mu żyć – czasów PRL-u. Kim był Leopold Tyrmand? Autorem utworów prozatorskich, np. popularnej powieści kryminalnej o czasach PRL-u, zatytułowanej „Zły”, publicystą, miłośnikiem i popularyzatorem jazzu.
Pokochał zachodnioeuropejską kulturą i muzyką jazzową
Pochodził z żydowskiej rodziny (podobnie jak Jan Brzechwa, Julian Tuwim czy Bolesław Leśmian). Jego ojciec Mieczysław prowadził hurtownię skór. W 1938 roku Leopold ukończył Gimnazjum im. Jana Kreczmara w Warszawie. Następnie przez rok, do wybuchu II wojny światowej, studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Paryżu. Tam po raz pierwszy zetknął się z zachodnioeuropejską kulturą i amerykańską muzyką jazzową. Obie pokochał od razu .
Przygoda z komunizmem
W czasie II wojny światowej na krótko związał się z ideą komunizmu, publikując w czasopismach artykuły polityczno -propagandowe. Jednak gdy zrozumiał swój błąd, nawiązał kontakty z konspiracyjną grupą niepodległościową, za co został aresztowany przez NKWD (komunistyczna policję polityczną) i skazany na 8 lat więzienia. Udało mu się jednak uciec z rozbitego bombami transportu kolejowego. Następnie, korzystając z fałszywych dokumentów, zgłosił się dobrowolnie na roboty do Niemiec.
Ucieczka i aresztowanie
W III Rzeszy pracował jako tłumacz, kelner, robotnik kolejowy i marynarz. Ze statku próbował uciec do Szwecji. Został jednak schwytany i osadzony w obozie koncentracyjnym niedaleko Oslo, gdzie przebywał do końca wojny. Udało mu się przeżyć. Niestety, jego ojciec nie miał tyle szczęścia – zginął w obozie koncentracyjnym w Majdanku. Natomiast jego matka, która przeżyła obóz, wyemigrowała po wojnie do Izraela.
Po wojnie
Po wojnie Leopold Tyrmand pracował w Danii dla Międzynarodowego Czerwonego Krzyża, a w Norwegii jako korespondent i kierownik biura prasowego polskiego poselstwa w Kopenhadze. W 1946 roku powrócił do Warszawy.
W kraju
W Polsce dużo publikował. Z redakcji „Przekroju” usunięto go po napisaniu sprawozdania z turnieju bokserskiego, w którym skrytykował stronniczość radzieckich sędziów.
Odwaga w PRL-u
„(…) gdy wszyscy chodzili umundurowani, autor miał odwagę pokazywać się na ulicy w kolorowych skarpetkach. Wówczas gdy inni wykonywali Plan Sześcioletni i tropili sabotażystów, Tyrmand ośmielał się słuchać jazzu, interesować Zachodem i uwodzić dziewczyny (wyłącznie ładne i dobrze ubrane – żadne tam traktorzystki w zatłuszczonych kombinezonach!). W tak osobliwy i chyba niezbyt męczący sposób bronił wolności jednostki, przypominał o istnieniu różnicy między życiem prywatnym i publicznym, między domem a koszarami, ubraniem a mundurem. Był jednym z pierwszych, którzy udowodnili, że totalitaryzm nie potrafi obejść się bez ekspansji, brzydoty, tandety, kiczu. Złej, przesiąkniętej propagandą literaturze towarzyszy równie zła architektura, marnej sztuce – lichy handel, komunikacja, przemysł.” (Literatura Polska, PIW)
Emigracja
W 1965 roku podróżował po Europie oraz Izraelu, gdzie odwiedził matkę. W 1966 wyjechał do Ameryki, gdzie oprócz działalności literackiej i publicystycznej, miał również epizod akademicki - wykładał na Uniwersytecie Stanowym Nowego Jorku i Uniwersytecie Columbia.
On – o sobie, Regan – o nim
„Mówił, że z urodzenia jest Polakiem, z zamiłowania i więzów kulturowych - Europejczykiem, zaś z wyboru – Amerykaninem.” Po jego śmierci w 1985 roku prezydent Ronald Reagan napisał: "Pozostawił miłośnikom wolności na całym świecie wspaniałe dziedzictwo".
Zachęcamy
W Roku Leopolda Tyrmanda zachęcamy do poszerzania wiedzy o pisarzu, czytania jego dzieł i szukania informacji o czasach PRL-u.

dk

Święto Niepodległości inaczej niż co roku

„I wtedy myśl powstała taka,
By przez szacunek dla przeszłości,

Ten dzień na zawsze dla Polaka
Pozostał Dniem Niepodległości.”

Dnia 10 listopada o godz. 9.00 uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół w Zadzimiu zalogowali się w aplikacji Microsoft Teams, aby uczestniczyć w spotkaniu poświęconym Świętu Niepodległości. Montaż słowno – muzyczny przypominający o czasach zaborów i zrywach niepodległościowych przygotowali dla nich szóstoklasiści pod kierunkiem swoich wychowawczyń. Na czacie zamieścili tekst hymnu i „Roty”, aby wszyscy ( choć przy wyłączonych mikrofonach w trosce o dobry odbiór) mogli śpiewać razem z nimi w swoich domach.

Bohaterski powstaniec

Twych wielkich mężów przykład doskonały,/Twych bohaterów wielbią święte kości.” - Recytowała jedna z uczennic. Warto tutaj przypomnieć sobie powstańca spoczywającego na starym cmentarzu w Zadzimiu. Według przekazu nieżyjącej już pani Kaliny Kowalczewskiej w okolicach Zygier doszło do potyczki powstańców z wojskami rosyjskimi. Rannego w tej bitwie bohaterskiego Polaka potajemnie przywieziono do dworku Jarocińskich (potomków Dąmbskich ) w Zadzimiu. Właściciele pałacu zaopiekowali się nieprzytomnym patriotą, choć mieli świadomość, że mogą przez to stracić majątek a nawet życie. Mimo troskliwej opieki powstaniec zmarł, nie odzyskawszy przytomności. W obawie przed represjami ze strony zaborcy pochowano go w nocy na „starym cmentarzu”. Na drzewie, pod którym spoczął dzielny obrońca polskiej tożsamości powieszono pasyjkę. Był to jedyny znak, że spoczywa tam ciało powstańca. W 1990 roku z inicjatywy sieradzkich działaczy PTTK, głównie pani K. Kowalczewskiej postawiono w tym miejscu skromny nagrobek, który po kilku latach zastąpiono głazem z granitową tablicą z napisem: „Miejsce spoczynku n.n. uczestnika powstania styczniowego rannego w bitwie z wojskami rosyjskimi. Zmarłego we dworze Dąmbskich w 1863 roku”. W 2020 roku podczas renowacji zadzimskiego parku głaz zastąpiono obeliskiem. Zachowano jednak granitową tablicę z napisem. Od wielu lat uczniowie szkoły w Zadzimiu dbają o mogiłę powstańca. W tym roku zaszczyt ten przypadł klasie 7a. 

Poetycko o bohaterach walczących w naszej gminie

O powstańcach styczniowych walczących w Sieradzkiem pamiętał też poeta z Łodzi Tadeusz Giegier. Warto zapoznać się z fragmentem jego wiersza:

„wychodzą z wiru dziejów

spod pokładów ziemi

z pól bitewnych Zadzimia, Poddębic, Poprężnik”.

Nieważne czy stacjonarnie, czy on-line 

Szóstoklasiści pokazali nam, że prawdziwy patriota pamięta o swojej przeszłości szczególnie w trudnych czasach. Chociaż nie mogli zaśpiewać pięknych patriotycznych pieśni i wyrecytować wierszy o naszej przeszłości w budynku szkoły, spotkali się z wszystkimi za pomocą aplikacji, która na co dzień wykorzystywana jest do prowadzenia lekcji. Bowiem nieważne czy stacjonarnie, czy on- line. Każdy Polak powinien pamiętać o swojej historii i szanować narodowych bohaterów.

dk

Strona 6 z 7 << < 3 4 5 6 7 >
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 Brasil-Fusion Theme by: IceWasp 686,653 Unikalnych wizyt

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie